خرپا فلزی

خرپا

تعریف خرپا : سازه فلزی مثلثی شکل است  که اعضای آن مستقیم و بدون انحنا بوده و اتصال اعضا ی آن با یکدیگر به صورت مفصل (لولا) می باشد.

یکی از پر کاربردترین سازه های فلزی ، سازه های خرپایی می باشد.
این نوع از سازه در محیط های مسقف با زیر بنای بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد چرا که امکان ایجاد یک فضای مسقف بزرگ، بدون وجود ستون در وسط فضا را فراهم می نماید.
طراحی خاص خرپا کمک بسیاری به پایین آوردن وزن اسکلت می نماید
خرپا به سه دسته تقسیم میشوند :

خرپا ساده : با مفصل نمودن سه عضو در انتهای یکدیگر و ایجاد شکل مثلث ساده تشکیل شده‌است. توسعه خرپا هر بار با اضافه نمودن دو عضو و یک گره صورت می‌گیرد. اعضای جدید در گره جدید به یکدیگر مفصل شده و انتهای دیگر آنها به گره‌های موجود مفصل می‌گردند.

خرپا , ساخت خرپا , پوشش خرپا , اجرای خرپا , خرمای استاندارد برای شیروانی

خرپا , ساخت خرپا , پوشش خرپا , اجرای خرپا , خرمای استاندارد برای شیروانی

خرپای مرکب یا Compounded Trusses:

این نوع خرپا ترکیبی از چند خرپای ساده است.
خرپاهای پیچیده و مبهم

نوع دیگر دسته بندی خرپاها:

خرپای دوبعدی : در این دسته از خرپاها تمامی اعضای خرپا را می‌توان در یک صفحه جای داد. این بدان جهت است که از لحاظ هندسی اختلاف بعدی در نحوه قراگیری و جهت‌گیری اعضا وجود ندارد.بسیاری از طرح‌های کلاسیک خرپا در این دسته جای می‌گیرند. توانایی تحمل تنشها و بارهای صفحه‌ای و حجم و ابعاد متناسب از نقاط قوت این گونه برشمرده می‌شوند.
خرپای سه بعدی: خرپای این دسته از خرپاها بر خلاف نمونه قبل شامل شبکه‌ای از اعضا و اتصالات‌اند که روی هم حجمی را در برگرفته و در امتداد هر سه محور مختصات امتداد یافته‌اند. قدرت تحمل بارها و تنشهای سه بعدی از مزایای این گونه خرپا به شمار می‌رود که البته این مزایا با هزینه حجیم بودن سازه حاصل می‌گردند.

خرپای چندگانه : این دسته از خرپاها با هدف حذف نقاط ضعف و حفظ نقاط قوت دو گونه قبل ابداع گردیده‌اند. در این گونه از خرپاها معمولاً لینک‌های وسط به صورت تکی و لینک‌های بالا و پایین به صورت دوگانه یا چندگانه طراحی می‌گردند. قدرت تحمل بارهای صفحه‌ای و مقاومت خمشی و کمانشی مناسب در جهات گوناگون، در عین حفظ ابعاد متناسب از جمله نقاط قوت این گونه‌اند.

ساخت خرپا - خرپا فلزی - خرپا جوشی

ساخت خرپا – خرپا فلزی – خرپا جوشی

کلمات کلیدی: خرپا , انواع خرپا , سازه خرپا , سازه , دسته بندی خرپا , ساخت خرپا , نصب خرپا , قیمت خرپا , قیمت ساخت خرپا , پوشش خرپا , ساخت و پوشش خرپا , اجرای خرپا , خرپا فلزی , خرپا جوشی , خرپا دهانه بزرگ , حداکثر طول خرپا , استاندارد ساخت خرپا , ساخت خرپای سقف , ساخت سوله خرپایی ,هزینه ساخت خرپا, هزینه پوشش خرپا ,هزینه نصب خرپا ,هزینه اجرای خرپا , وزن خرپا ، وزن سازه خرپا , خرپا چیست ؟ , مشخصات فنی خرپا  , قیمت ساخت خرپا , هزینه هرکیلو خرپا , خرپا , ساخت خرپا , پوشش خرپا , اجرای خرپا , خرپای استاندارد برای شیروانی خرپای استاندارد برای شیروانی 

محاسبه دقیق و مهندسی و ساخت انواع خرپا برای سقف های شیبدار و تیر ریزی و پوشش روی خرپا با قیمت مناسب و کیفیت عالی در سراسر ایران زمین