پشم شیشه

پشم شیشه

پشم شیشه، از فیبر های انعطاف پذیر شیشه تهیه میشود، از ذوب مواد اولیه شیشه به دست می آید. پشم شیشه الیاف بسیار انعطاف پذیر و نازکی تشکیل شده که هنگام تولید این الیاف به یکدیگر تافته و به صورت یک لایه عایق با ضخامت که با روکش های مختلف وارد بازار میشوند. پشم شیشه به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی بین دو فضا قرار میگیرد. هنگامی که الیاف پشم شیشه به هم تافته میشوند ایجاد حفره های زیادی در پشم شیشه میکند و این حفره ها هوا را در خود نگه میدارد و ماهیت عایق را در پشم شیشه به وجود میآورد. پشم شیشه از طبیعت به دست میآید و ماده اصلی تشکیل آن سلیس و شیشه میباشد که بعد از ذوب وارد ماشین الیاف ساز میشود و در اثر نیروی گریز از مرکز به شکل الیاف پشم شیشه تبدیل میشوند. پشم شیشه انرژی صوت را جذب میکند و مانع انتقال آلودگی صوتی میشود.
در هنگام آتش سوزی بی اثر است و در مجاورت آتش گازهای سمی تولید نمیکند. پشم شیشه بر خلاف عایق های پلی پورتان و پلی استایرن در آتش بی اثر بوده و مشارکتی ندارد و مقاومت بسیار زیادی در برابر آتش سوزی دارد نه تنها باعث افزایش دامنه آتش نمیشود بلکه باعث تاخیر در گسترش آتش نیز میشود. الیاف پشم شیشه اگر وارد ریه شوند خارج نمی شوند و وقتی با پوست در تماس است باعث خراشیدگی آن میشود. اگر در مجاورت آن باشید و ذرات معلق آن را تنفس کنید باعث بیماری های تنفسی و پوستی میشوید.
از جدیدترین تولیدات پشم شیشه , میتوان به تولید پانلهای ایزواکوستیک اشاره نمود. این پانلها 4 نوع خواص کاربری دارند که  شامل:
1.  خواص جذبی صوتی بسیار بالا و کم نمودن آلودگی صوتی
2.  تفاوت بالا نسبت به رطوبت محیط(تا سقف 95% رطوبت نسبی)
3.  عکس العمل مناسب در برابر حریق
4.  رنگ بندی متنوع
انواع پشم شیشه:
1.  فویل آلومینیومی
2.  بافت سیاه شیشه ای
3.  الیاف پارچه ای شیشه ای
کاربری پشم شیشه در:
1.  عایق دیوار حفره
2.  کاشی های سقف
3.  دیوار پرده
4.  مجرای لوله کشی
5.  عایق صوتی
6.  عایق حرارتی
7.  ساندویچ پانل ها
8.  کانال های هوایی که قبلا عایق شده اند
9.  ساخت مخازن
10.  کاربری های گوناگون صنعتی وساختمانی و…
مزایای پشم شیشه:
دارای چگالی متنوعی است.
عایقی بسیار سبک است.
نصب آن آسان میباشد.
باعث گسترش آتش نمیشود و و ضریب انتشار گاز سمی آن کم است.
دارای خاصیت آکوستیک را دارد.
کلمات کلیدی:”پشم شیشه” “انواع پشم شیشه” “کاربری پشم شیشه” “مزایای پشم شیشه” “عایق حرارتی” “عایق “